- Реєстрація
- 10.02.25
- Повідомлення
- 32
- Реакції
- 0
- Бали
- 8
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально-протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушенням.
2. Для здійснення цього завдання Кримінальний кодекс України визначає, які суспільно небезпечні діяння є кримінальними правопорушеннями та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили.
Стаття 2. Підстава кримінальної відповідальності
1. Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
2. Особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (Презумпція невинуватості).
3. Ніхто не може бути притягнений до кримінальної відповідальності за те саме кримінальне правопорушення більше одного разу.
Розділ II. КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ЙОГО ВИДИ ТА СТАДІЇ
Стаття 3. Поняття кримінального правопорушення
1. Кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення.
2. Не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.
Стаття 4. Класифікація кримінальних правопорушень
1. Кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.
2. Кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
3. Злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
4. Нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
5. Тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
6. Особливо тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
7. Ступінь тяжкості злочину, за вчинення якого передбачене одночасно основне покарання у виді штрафу та позбавлення волі, визначається виходячи зі строку покарання у виді позбавлення волі, передбаченого за відповідний злочин.
Розділ III. СПІВУЧАСТЬ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВОПОРУШЕННІ
Стаття 5. Поняття співучасті
1. Співучастю у кримінальному правопорушенні є умисна спільна участь декількох суб'єктів кримінального правопорушення у вчиненні умисного кримінального правопорушення.
Стаття 6. Види співучасників
1. Співучасниками кримінального правопорушення, поряд із виконавцем, є організатор, підбурювач та пособник.
2. Виконавцем (співвиконавцем) є особа, яка у співучасті з іншими суб'єктами кримінального правопорушення безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене цим Кодексом.
3. Організатором є особа, яка організувала вчинення кримінального правопорушення (кримінальних правопорушень) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування кримінально протиправної діяльності організованої групи або злочинної організації.
4. Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення кримінального правопорушення.
5. Пособником є особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню кримінального правопорушення іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла переховати особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, знаряддя чи засоби вчинення кримінального правопорушення, сліди кримінального правопорушення чи предмети, здобуті кримінально протиправним шляхом, придбати чи збути такі предмети або іншим чином сприяти приховуванню кримінального правопорушення.
Стаття 7. Кримінальна відповідальність співучасників
1. Організатор організованої групи чи злочинної організації підлягає кримінальній відповідальності за всі кримінальні правопорушення, вчинені організованою групою чи злочинною організацією, якщо вони охоплювалися його умислом.
2. Інші учасники організованої групи чи злочинної організації підлягають кримінальній відповідальності за кримінальні правопорушення, у підготовці або вчиненні яких вони брали участь.
3. Покарання за співучасть у скоєнні кримінального правопорушення призначається суддей, тяжкість покарання залежить від ступені задіянності окремого співучасника в скоєнні кримінального правопорушення та його ролі в групі.
Розділ IV. ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ КРИМІНАЛЬНУ ПРОТИПРАВНІСТЬ ДІЯННЯ
Стаття 8. Необхідна оборона
1. Необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
2. Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися за допомогою до інших осіб чи органів влади.
3. Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.
4. Особа не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.
5. Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.
Стаття 9. Уявна оборона
1. Уявною обороною визнаються дії, пов'язані із заподіянням шкоди за таких обставин, коли реального суспільно небезпечного посягання не було, і особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання.
2. Уявна оборона виключає кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду лише у випадках, коли обстановка, що склалася, давала особі достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення.
3. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення, але при цьому перевищила межі захисту, що дозволяються в умовах відповідного реального посягання, вона підлягає кримінальній відповідальності як за перевищення меж необхідної оборони.
4. Якщо в обстановці, що склалася, особа не усвідомлювала, але могла усвідомлювати відсутність реального суспільно небезпечного посягання, вона підлягає кримінальній відповідальності за заподіяння шкоди через необережність.
Стаття 10. Затримання особи, що вчинила кримінальне правопорушення
1. Не визнаються кримінально протиправними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямовані на затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, і доставлення її відповідним органам влади, якщо при цьому не було допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи.
2. Перевищенням заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, визнається умисне заподіяння особі, що вчинила кримінальне правопорушення, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Стаття 11. Крайня необхідність
1. Не є кримінальним правопорушенням заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності.
2. Перевищенням меж крайньої необхідності є умисне заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж відвернена шкода.
3. Особа не підлягає кримінальній відповідальності за перевищення меж крайньої необхідності, якщо внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного небезпекою, що загрожувала, вона не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці.
Стаття 12. Виконання наказу або розпорядження
1. Дія або бездіяльність особи, що заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, визнається правомірною, якщо вона була вчинена з метою виконання законного наказу або розпорядження.
2. Наказ або розпорядження є законними, якщо вони віддані відповідною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечать чинному законодавству та не пов'язані з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина.
3. Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно кримінально протиправний наказ або розпорядження.
4. Особа, що виконала явно кримінально протиправний наказ або розпорядження, за діяння, вчинені з метою виконання такого наказу або розпорядження, підлягає кримінальній відповідальності на загальних підставах.
5. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати кримінально протиправного характеру наказу чи розпорядження, то за діяння, вчинене з метою виконання такого наказу чи розпорядження, відповідальності підлягає тільки особа, що віддала кримінально протиправний наказ чи розпорядження.
Розділ V. ПОКАРАННЯ ТА ЙОГО ВИДИ
Стаття 13. Поняття покарання та його мета
1. Покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.
2. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
3. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Стаття 14. Види покарань
1. До осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, судом можуть бути застосовані такі види покарань:
1) штраф;
2) позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу;
3) позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
4) позбавлення волі на певний строк;
Стаття 15. Штраф
1. Штраф - це грошове стягнення, що накладається судом.
2. Розмір штрафу визначається судом залежно від тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та з урахуванням майнового стану винного.
3. У разі несплати штрафу призначеного вироком суду в термін 24 годин та без наявних причин та дозволу суду, суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді позбавлення волі:
1) 5 років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за кримінальний проступок;
1) 10 років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за вчинення нетяжкого злочину;
2) 15 років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за вчинення тяжкого злочину;
3) 20 років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за вчинення особливо тяжкого злочину.
4. Окрім позбавлення волі, суд також може заблокувати банківські рахунки винного за несплату штрафу на термін, визначений судом.
Стаття 16. Позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу
1. Засуджена за тяжкий чи особливо тяжкий злочин особа, яка має військове, спеціальне звання, ранг, чин або кваліфікаційний клас, може бути позбавлена за вироком суду цього звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу.
Стаття 17. Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю
1. Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю може бути призначене як додаткове покарання на строк від 7 до 90 днів в залежності від тяжкості злочину та рішення суду.
Стаття 18. Позбавлення волі на певний строк
1. Покарання у виді позбавлення волі полягає в ізоляції засудженого та поміщенні його на певний строк до кримінально-виконавчої установи закритого типу.
2. Позбавлення волі встановлюється на строк від 3 до 20 років, в залежності від тяжкості злочину та рішення суду.
Розділ VI. ПРИЗНАЧЕННЯ ПОКАРАННЯ
Стаття 19. Загальні засади призначення покарання
1. Суд призначає покарання враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
2. Максимальний штраф, який може бути призначений вироком суду залежить від майнового стану винного, в разі якщо винний не має необхідних коштів для сплати штрафу, термін дії зазначений у Статті 15.3. цього Кодексу може бути змінений за рішенням суду.
3. Максимальний термін позбавлення волі становить 20 років та призначається вироком суду, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення або вчинених кримінальних правопорушень.
Стаття 20. Обставини, які пом'якшують покарання
1. При призначенні покарання обставинами, які його пом'якшують, визнаються:
1) з'явлення із зізнанням, щире каяття або активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення;
2) добровільне відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди;
3) надання медичної або іншої допомоги потерпілому безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення;
4) вчинення кримінального правопорушення під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;
5) вчинення кримінального правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного жорстоким поводженням, або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого;
6) вчинення кримінального правопорушення з перевищенням меж крайньої необхідності;
2. При призначенні покарання суд може визнати такими, що його пом'якшують, і інші обставини, не зазначені в частині першій цієї статті.
Стаття 21. Обставини, які обтяжують покарання
1. При призначенні покарання обставинами, які його обтяжують, визнаються:
1) вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою;
2) вчинення кримінального правопорушення на ґрунті расової, національної, релігійної ворожнечі чи розбрату або на ґрунті статевої приналежності;
3) вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з виконанням потерпілим службового або громадського обов'язку;
4) тяжкі наслідки, завдані злочином;
5) вчинення кримінального правопорушення щодо особи, яка перебуває в матеріальній, службовій чи іншій залежності від винного;
6) вчинення злочину з особливою жорстокістю;
7) вчинення злочину загальнонебезпечним способом;
8) вчинення кримінального правопорушення особою, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних або інших одурманюючих засобів.
2. При призначенні покарання суд не може визнати такими, що його обтяжують, обставини, не зазначені в частині першій цієї статті.
Стаття 22. Призначення покарання за сукупністю кримінальних правопорушень
1. При сукупності кримінальних правопорушень суд, призначивши покарання (основне і додаткове) за кожне кримінальне правопорушення окремо, визначає остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим або шляхом повного чи часткового складання призначених покарань.
2. До основного покарання, призначеного за сукупністю кримінальних правопорушень, можуть бути приєднані додаткові покарання, призначені судом за кримінальні правопорушення, у вчиненні яких особу було визнано винною.
Розділ VII. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ'Я ОСОБИ
Стаття 23. Умисне легке тілесне ушкодження
Умисне легке тілесне ушкодження, тобто завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю та легкої шкоди для здоров'я.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 24. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження
Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, тобто умисне ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою тяжких наслідків, але таке, що спричинило тривалий розлад здоров'я або значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 25. Умисне тяжке тілесне ушкодження
Умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, каліцтво статевих органів, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 26. Ненадання допомоги хворому медичним працівником
1. Ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов'язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому завідомо відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило смерть хворого або інші тяжкі наслідки.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 27. Незаконне придбання, зберігання, перевезення чи пересилання тяжких наркотичних засобів
1. Під тяжкими наркотичними засобами маються на увазі всі наркотичні засоби, окрім алкогольних напоїв та канабісу.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Розділ VIII. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ВОЛІ, ЧЕСТІ ТА ГІДНОСТІ ОСОБИ
Стаття 28. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини
Незаконне позбавлення волі або викрадення людини, яке супроводжується фактичним обмеженням її свободи пересування.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 29. Захоплення заручників
Захоплення або тримання особи як заручника з метою спонукання родичів затриманого, державної або іншої установи, підприємства чи організації, фізичної або службової особи до вчинення чи утримання від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Розділ IX. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ
Стаття 30. Грабіж
Відкрите викрадення чужого майна (грабіж)
Кримінальний проступок, конфіскація вкраденого майна на користь потерпілого, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 31. Вимагання
Вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання)
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 32. Розбій
Напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 33. Шахрайство
Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство)
Нетяжкий злочин, конфіскація вкраденого майна на користь потерпілого, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 34. Умисне знищення або пошкодження майна
Умисне знищення або пошкодження чужого майна
Нетяжкий злочин, компенсація заподіяної майнової шкоди на користь потерпілого, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Розділ X. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Стаття 35. Протидія законній господарській діяльності
Протидія законній господарській діяльності, тобто протиправна вимога припинити займатися господарською діяльністю чи обмежити її, виконання (невиконання) якої може заподіяти матеріальної шкоди або обмежити законні права чи інтереси того, хто займається господарською діяльністю
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 36. Зайняття риболовством без відповідної ліцензії
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 37. Торгівля алкогольними, слабоалкогольними напоями або іншими наркотичними речовинами без відповідної ліцензії
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 38. Торгівля вогнепальною зброєю, боєприпасів або частин до неї без відповідної ліцензії
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Розділ XI. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ
Стаття 39. Носіння та зберігання вогнепальної зброї без відповідної ліцензії
1. Не підлягають покаранню особи, які відповідно до своїх службових повноважень мають право носити службову зброю не знаходячись на зміні: співробітники правоохоронних органів, пенітенціарної служби, військовослужбовці, прокурори, судді, журналісти, пожежники.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
2. Те саме діяння, що відбулось у громадському місці та спричинило занепокоєння інших осіб що знаходились поряд за фактом тримання, розбирання, перезаряджання винним вогнепальної зброї на публіці.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 40. Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній
1. Створення злочинної організації, тобто створення стійкого ієрархічного об'єднання декількох осіб (п'ять і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами.
Особливо тяжкий злочин, штраф від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
2. Участь у злочинній організації.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
3. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, передбаченого частиною другою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.
Стаття 41. Терористичний акт
Терористичний акт, тобто застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу або інших дій, що залякують населення і створюють небезпеку загибелі людини, заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, з метою дестабілізації діяльності органів влади або впливу на прийняття ними рішень, а також погроза вчинення зазначених дій з метою впливу на прийняття рішень органами влади.
Особливо тяжкий злочин, штраф від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
Розділ XII. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ
Стаття 42. Таран службового транспорту з метою перешкоджання роботі службових осіб
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 43. Насильницькі дії щодо працівника правоохоронного органу
1. Погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна щодо працівника правоохоронного органу, а також щодо його близьких родичів у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язкі.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу чи його близьким родичам побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
3. Умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу або його близьким родичам тяжкого тілесного ушкодження у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 44. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи
1. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Те саме діяння, пов'язане з використанням форменого одягу чи службового посвідчення працівника правоохоронного органу
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 45. Проникнення на закриту територію чи об'єкт зі спеціальним режимом
Незаконне проникнення на закриту територію або об'єкт зі спеціальним режимом охорони, вчинене без належного дозволу.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 46. Напад на державні або військові об'єкти
Напад на державні або військові об'єкти, що супроводжується застосуванням зброї, вибухових речовин чи іншими засобами, що створюють небезпеку для життя людей або спричиняють значну матеріальну шкоду та здійснюється з метою дестабілізації діяльності влади або заволодіння майновими ресурсами держави.
Особливо тяжкий злочин, штраф від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
Розділ XIII. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ СЛУЖБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Стаття 47. Зловживання владою або службовим становищем
Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 48. Перевищення влади або службових повноважень
1. Перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення державним службовцем дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони супроводжувалися насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням зброї чи спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 49. Службова недбалість
1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 50. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі
Пропозиція чи обіцянка службовій особі надати їй або третій особі неправомірну вигоду, а так само надання такої вигоди за вчинення чи невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 51. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Розділ XIV. КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ
Стаття 52. Завідомо незаконні затримання, привід або арешт
1. Завідомо незаконне затримання або незаконний привід.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Завідомо незаконний арешт.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 53. Порушення права на захист
Недопущення чи ненадання своєчасно захисника, а також інше грубе порушення права підозрюваного, обвинуваченого на захист, вчинене слідчим, дізнавачем, прокурором або суддею.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 54. Невиконання судового рішення
1. Умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Ті самі дії, вчинені службовою особою.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 55. Невиконання постанови прокуратури
1. Умисне невиконання постанови прокуратури, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
2. Ті самі дії, вчинені службовою особою.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 56. Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу
Завідомо неправдиве показання свідка, потерпілого, завідомо неправдивий висновок експерта, спеціаліста, складені для надання або надані органу, що здійснює досудове розслідування, виконавче провадження, суду, подання завідомо недостовірних або підроблених доказів.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 57. Відмова свідка від давання показань або відмова експерта від виконання покладених на них обов'язків
Відмова свідка від давання показань або відмова експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків у суді або під час провадження досудового розслідування, здійснення виконавчого провадження.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 58. Втеча під час затримання, зупинки або з місця позбавлення волі
Втеча під час затримання, зупинки, арешту або з місця позбавлення волі або з-під варти, вчинена особою, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі або арешту чи перебуває в попередньому ув'язненні
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 59. Арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з малою недоторканістю
Покарання за арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з малою недоторканістю, визначеною Конституцією України можливий тільки за наявності того факту, що особа проводивша процесуальні дії усвідомлювала протиправність своїх дій.
Кримінальний проступок, штраф від 100.000 гривень до 300.000 гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Стаття 60. Арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з високою недоторканістю
Покарання за арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з високою недоторканістю, визначеною Конституцією України можливий тільки за наявності того факту, що особа проводивша процесуальні дії усвідомлювала протиправність своїх дій.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 61. Арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з абсолютною недоторканістю
Покарання за арешт, насильницькі силові заходи або заходи обмеження волі стосовно особи з високою недоторканістю, визначеною Конституцією України можливий тільки за наявності того факту, що особа проводивша процесуальні дії усвідомлювала протиправність своїх дій.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 62. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади
Особливо тяжкий злочин, штраф від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
Розділ XV. ВІЙСЬКОВІ КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
Стаття 63. Непокора
Непокора, тобто відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 64. Самовільне залишення військової частини або місця служби
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
Стаття 65. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості
1. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності між ними відносин підлеглості, що виявилося в завданні побоїв чи вчиненні іншого насильства.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.
2. Те саме діяння, якщо воно вчинене щодо кількох осіб або заподіяло легкі чи середньої тяжкості тілесні ушкодження, а також таке, що має характер знущання або глумлення над військовослужбовцем.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 66. Умисне незаконне надання доступу до території військового об'єкту
Умисне незаконне надання доступу до території військового об'єкту третій особі яка має на меті здійснення протиправних дій, вчинене службовою особою або військовослужбовцем.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 67. Дезертирство
Дезертирство, тобто самовільне залишення військової частини або місця служби з метою ухилитися від військової служби, а також нез’явлення з тією самою метою на службу.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 68. Бездіяльність військової влади
Умисне неприпинення кримінального правопорушення, що вчиняється підлеглим, або ненаправлення військовою службовою особою до органу досудового розслідування повідомлення про підлеглого, який вчинив кримінальне правопорушення, а також інше умисне невиконання військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов’язками повинна була виконати.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 69. Військовий заколот
Організація або участь у діях, спрямованих на зміну або повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, вчинених з використанням військової сили або загрози її застосування.
Особливо тяжкий злочин, штраф від 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 15 років до 20 років.
РОЗДІЛ XVI. ПОРУШЕННЯ РЕЖИМУ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ
Стаття 70. Незаконний перетин державного кордону України
1. Незаконний перетин державного кордону України.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
Стаття 71. Незаконний перетин кордону на територію іншої держави з боку території України
1. Незаконний перетин кордону на територію іншої держави з боку території України.
Тяжкий злочин, штраф від 500.000 гривень до 1.000.000 гривень або позбавлення волі на строк від 10 років до 15 років.
ПРИМІТКА: Якщо особа вже здійснила перетин кордону на територію іншої країни, то ви подаєте особу в розшук, та відкриваєте проти неї кримінальну справу за даною статтею.
РОЗДІЛ XVIІ. ПОРУШЕННЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ
Стаття 72. Ухилення від проходження військової підготовки.
Ухилення громадянина від проходження військової підготовки у вказаний період або уникнення проходження військової служби після вручення повістки територіальним центром комплектування.
Нетяжкий злочин, штраф від 300.000 гривень до 500.000 гривень або позбавлення волі на строк від 3 років до 10 років.